Czy takie plamienia powinny mnie martwić?

Witam jestem w 6tc od 5tc mam brunatne plamienie widoczne tylko na papierze. Na wizycie w 5tc dostalam luteinę 200 dopochwowo 3x1 i nospe 2x1. Na poczatku 6 tygodnia bylam u lekarza ponownie i powiedzial ze wyglada na to ze dzidzia rozwija sie prawdlowo. Jestem po 1 poronieniu i 1 ciazy pozamacicznej przy obydwu obeszlo sie bez lyczekowania. Mimo ze lekarz powiedzial mi ze z dzidzia wszystko okey to nadal jestem poddenerwowana. Z jakiego powodu maga byc takie brudzenia i czy sa groźne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

plamienia w pierwszym trymestrze ciąży to dosyć częste zjawisko, które nie musi oznaczać niczego poważnego. Może być ono związane z procesami fizjologicznymi, które zachodzą w kobiecym ciele.

Często plamienie lub delikatne krwawienie w tak wczesnej ciąży, wynika z zagnieżdżenia (implantacji) zarodka. Zazwyczaj trwa ono kilka godzin lub kilka dni.

Inne przyczyny plamień w ciąży to infekcje pochwy, nadżerka szyjki macicy, choroby weneryczne, polipy, a nawet ciąża pozamaciczna, ale zazwyczaj przy tych jednostkach chorobowych pojawiają się dodatkowe symptomy.

Czasem plamienie pojawia się po stosunku seksualnym lub po badaniu ginekologicznym, kiedy to dojdzie do podrażnienia. Innym razem występuje na skutek zmian hormonalnych. Przyczyn jest wiele, ale jeśli nie odczuwa Pani innych niepokojących objawów, a lekarz potwierdził, że ciąża rozwija się prawidłowo, to proszę nie martwić się na zapas. Stres w Pani przypadku jest niewskazany.

Więcej o plamieniu w ciąży przeczyta Pani na naszym portalu pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Inne kobiety pytały również o plamienia w szóstym tygodniu ciąży. Odpowiedzi specjalistów znajdzie Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-w-6-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-w-6-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozowe-plamienia-w-6-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.