Dlaczego mam ten brązowy śluz w 6 tygodniu ciąży?

Witam, jestem w 6tc. Od piątku zauważyłam, że mam lekko brązowy śluz, wyglądało na plamienie. Oprócz tego objawy ciąży występują nadal i odczuwam delikatne pobolewanie podbrzudza (kłucie jajników, czy delikatne skurcze) Wczoraj plamienie całkowicie ustało, bóle są nadal ale nie są one silne. Czy muszę pilnie udać się na wizytę, czy mogę zaczekać do planowanej za 2 tygodnie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brązowe plamienie w pierwszym trymestrze ciąży może mieć wiele przyczyn.

Bywa, że jest ono reakcją fizjologiczną na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Zdarza się jednak, że brązowa wydzielina sygnalizuje problemy z ciążą lub nawet zwiastuje poronienie. Inną przyczyną brązowych upławów może być ciąża pozamaciczna (ektopowa), a także choroby szyjki macicy, takie jak nadżerka lub polipy.

Bóle jajnika, o których Pani wspomina, to często spotykany objaw, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Na początku mogą one oznaczać implantację zarodka, w późniejszym etapie powiązane są z rozrostem macicy. Niestety, ból jajników tak samo jak i plamienie, ma zbyt wiele przyczyn, żeby uznać, że jest niegroźny. Warto więc jak najszybciej odwiedzić lekarza prowadzącego i opowiedzieć mu o swoich obawach.

Podobne pytania pojawiły się już w pytaniach do specjalistów. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowy-wydzielina-w-6-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowa-wydzielina-w-6-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.