Zapytaj lekarza

7 3 3 , 2 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czego należy unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

plamienia na początku ciąży są stosunkowo częstym zjawiskiem, ale zarazem utrapieniem dla przyszłej mamy, bo budzą podejrzenie, że ciąża nie rozwija się prawidłowo.

Zazwyczaj wydzielina w kolorze brązowym świadczy o niedoborze progesteronu – defekt fazy lutealnej może być skorygowany dzięki stosowaniu dydrogesteronu w celu podtrzymania ciąży. Jeżeli jest Pani po poronieniu, to sugeruję kontakt z ginekologiem – wszelkie niepokojące sygnały wysyłane przez organizm warto konsultować z lekarzem. Proszę zapoznać się z tymi wyczerpującymi odpowiedziami naszych ekspertów na pytanie internautki o plamienie w I trymestrze ciąży: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lekkie-plamienie-w-pierwszym-trymestrze-ciazy.

Inne przyczyny plamień w tym kolorze, to np. nadżerka – wymaga leczenia ginekologicznego, ale nie zagraża rozwijającemu się płodowi, w przeciwieństwie do odklejania się kosmówki, które również może dawać takie objawy. Dlatego tak ważne jest, by nie ignorować żadnych niecodziennych objawów. Po więcej odsyłam do naszego artykułu: https://parenting.pl/brazowe-uplawy-w-ciazy.

Proszę pamiętać, że jeżeli opisanej przez Panią wydzielinie towarzyszą inne objawy, takie jak: bóle podbrzusza lub pleców lub nasilające się skurcze, to jest to niechybny znak, by zgłosić się niezwłocznie do lekarza lub na izbę przyjęć. Mogą to być symptomy postępującego poronienia. Jeśli jest Pani zainteresowana, szczegółowo omawia problem poronień ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przewidziec-poronienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy