Czy te brązowe plamienia są niepokojące?

Witam, jestem w 6 tygodniu ciąży, a dokładnie (6w0d) od ponad tygodnia zauważyłam, że chwile po oddaniu moczu na papierze pojawia sie brązowy śluz, jest go bardzo mało i pojawia się max 2 razy dziennie. Małe ilości krwi wyszły także w badaniu moczu. Nadal odczuwam mdłości oraz senność. Czy te plamienia mogą oznaczać cos złego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to ustalić bez badania, niemniej plamienia na początku ciąży są bardzo częstym zjawiskiem. Przeważnie ustępują z czasem i nie stanowią zagrożenia dla rozwijającego się zarodka, niemniej zawsze w takim przypadku warto upewnić się co do prawidłowego przebiegu ciąży. Być może zainteresują Panią odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienie-i-bol-brzucha-we-wczesnej-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lekkie-plamienie-w-pierwszym-trymestrze-ciazy.

Mdłości i senność to naturalne dolegliwości ciążowe, nasilone zwłaszcza w I trymestrze. Ich obecność świadczy o nadprodukcji typowych dla ciąży hormonów, w tym progesteronu czy gonadotropiny kosmówkowej. Niekiedy jednak mimo nasilonych dolegliwości tego typu, ciężarna ma niedostatki progesteronu – może się to objawiać plamieniami.

W takim wypadku wskazana jest suplementacja syntetycznego hormonu, który ma na celu uzupełnienie niedoboru i podtrzymanie ciąży. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Sugeruję więc wizytę u ginekologa, w razie gdyby dolegliwości nie ustąpiły lub nasiliły się. Szczególnie niepokojące jest jednak intensywne krwawienie i/lub bóle skurczowe (przypominające bóle menstruacyjne).

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.