Czy plamienie w 7-tygodniu ciąży to coś poważnego?

Witam serdecznie jestem w 7 tyg. I mam plamienie lekkie pierwszy raz od zajscia w ciążę. Czy mam się niepokoić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety bez badania nie sposób wskazać ani przyczyny plamień, ani ocenić, czy stanowią one jakiekolwiek zagrożenie dla ciąży.

Więcej informacji na temat plamień odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Zazwyczaj plamienia w I trymestrze nie są groźne – wiele ciężarnych się na nie uskarża. Często wskazują na drobne zaburzenia hormonalne lub takie schorzenia, jak polipy czy nieleczona nadżerka. Wówczas nie stanowią zagrożenia dla rozwijającego się zarodka, niemniej wymagają konsultacji lekarskich.

Jednak plamienia w czasie ciąży mogą być także oznaką niedoboru progesteronu – hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie i prawidłowy rozwój ciąży. Wówczas konieczna jest suplementacja syntetycznym analogiem hormonu.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Jeżeli więc dolegliwością nie ustąpią bądź plamienia nasilą się, konieczne będzie zwrócenie się do ginekologa prowadzącego ciążę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.