Czy te krwawienia w 9 tygodniu ciąży są niepokojące?

Witam jestem 9 tygodniu ciąży 12.02.2021 wieczorem zaczęłam plamić a później krwawić, mój narzeczony wezwał karetkę. W szpitalu zrobili mi usg i z maluszkiem jest wszystko dobrze lekarz przepisał jakieś leki ale nadal mam krwawienia i nie wiem jak długo będą, czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie podała Pani istotnych informacji, które mogłyby pomóc we właściwej ocenie sytuacji: opisu USG oraz informacji zawartej w karcie pobytu na SOR.

Plamienia i krwawienia w ciąży nie mają jednej, wspólnej przyczyny, a co więcej niekiedy nie da się jej nawet ustalić. Zakładam, że lek, który został Pani przepisany to syntetyczny odpowiednik progesteronu w postaci tabletek doustnych bądź dopochwowych. Przepisuje się go kobietom, u których może występować podwyższone ryzyko poronienia. Progesteron to hormon niezbędny w utrzymaniu ciąży, a jego niedobory nierzadko manifestowane są przez plamienia i krwawienia.

Więcej informacji na temat leku pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Predyspozycje do plamień czy niewielkich krwawień mają także kobiety cierpiące z powodu nadżerek czy infekcji intymnych – w takim wypadku podstawą jest wdrożenie leczenia przyczynowego (w zależności od rodzaju infekcji).

Wreszcie plamienia są częstym powodem do obaw także u zupełnie zdrowych kobiet, u których ciąża rozwija się bez większych problemów. Mogą mieć związek ze zmianami w obrębie śluzówki pochwy – gdy jest ona sucha czy przekrwiona, staje się bardziej podatna na urazy mechaniczne. To także może skutkować pojawieniem się plamień.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami, być może rozwieją Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-w-ciazy-poczatki-poronienie-zalecenia oraz https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.