Czy te krwawienia w 9 tygodniu ciąży są niepokojące?
Witam jestem 9 tygodniu ciąży 12.02.2021 wieczorem zaczęłam plamić a później krwawić, mój narzeczony wezwał karetkę. W szpitalu zrobili mi usg i z maluszkiem jest wszystko dobrze lekarz przepisał jakieś leki ale nadal mam krwawienia i nie wiem jak długo będą, czy powinnam się martwić?

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
niestety nie podała Pani istotnych informacji, które mogłyby pomóc we właściwej ocenie sytuacji: opisu USG oraz informacji zawartej w karcie pobytu na SOR.
Plamienia i krwawienia w ciąży nie mają jednej, wspólnej przyczyny, a co więcej niekiedy nie da się jej nawet ustalić. Zakładam, że lek, który został Pani przepisany to syntetyczny odpowiednik progesteronu w postaci tabletek doustnych bądź dopochwowych. Przepisuje się go kobietom, u których może występować podwyższone ryzyko poronienia. Progesteron to hormon niezbędny w utrzymaniu ciąży, a jego niedobory nierzadko manifestowane są przez plamienia i krwawienia.
Więcej informacji na temat leku pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.
Predyspozycje do plamień czy niewielkich krwawień mają także kobiety cierpiące z powodu nadżerek czy infekcji intymnych – w takim wypadku podstawą jest wdrożenie leczenia przyczynowego (w zależności od rodzaju infekcji).
Wreszcie plamienia są częstym powodem do obaw także u zupełnie zdrowych kobiet, u których ciąża rozwija się bez większych problemów. Mogą mieć związek ze zmianami w obrębie śluzówki pochwy – gdy jest ona sucha czy przekrwiona, staje się bardziej podatna na urazy mechaniczne. To także może skutkować pojawieniem się plamień.
Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami, być może rozwieją Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-w-ciazy-poczatki-poronienie-zalecenia oraz https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.