Czy mam stosować progesteron na tym etapie ciąży?

Dzien dobry, Mam 34 lata i jestem w 4 tygodniu ciazy. Poprzednie 2 ciaze poronilam w 5 tym i w 10 tygodniu. Teraz od poczatku lekasz przepisal mi progesteron doposzwowo 2x1 oraz sterydy Prednisolone, ze wzgledu na to ze mam sarkoidoze pluc i lekarz dopatruje sie przyczyny poronien w autoimmunologi. Mieszkam w Angli, przez co mam mniejsza mozliwosc konsultacji z innym lekarzem. Poprzednio polski lekarz przepisal mi progesteron doustnie . Moje pytanie brzmi , czy zasadne na tym etapie ciazy stosowanie progesteronu dopochwowo czy lepiej byloby przyjmowanie go w formie ustnej ? Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

progesteron w formie dopochwowej ma działanie miejscowe, a doustny – działa ogólnoustrojowo, dlatego częściej przepisywany jest kobietom, choć również częściej zdarzają się działania niepożądane w postaci np. mdłości.

Więcej na temat obu preparatów w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor oraz https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie.

Progesteron, czy to w formie naturalnej, czy syntetycznej, przepisywany jest kobietom w ciąży wówczas gdy lekarz może obawiać się, że dojdzie do poronienia (pojawiają się plamienia, krwawienia, bóle podbrzusza), a także profilaktycznie. Taka profilaktyka dotyczy kobiet, u których diagnozuje się poronienia nawykowe, gdyż nawet 60% kobiet z powtarzającymi się poronieniami dotyczy niewydolność ciałka żółtego (czyli niedobór progesteronu).

Niestety nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć pytanie, która forma progesteronu byłaby lepsza w Pani przypadku – zarówno progesteron dopochwowy czy doustny, jak i jego analog syntetyczny wykazują podobne działanie, opierające się w rzeczywistości na uzupełnianiu niedoborów progesteronu.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-nawykowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.