Czy muszę stosować tą luteinę?

Witam. Byłam w 8 tc lekarz przepisał mi luteinę dopochwowo niestety po luteinie straszę siedziało mnie i piekło krocze. Pytałam lekarza czy z ciąża wszystko w porządku to powiedział ze nic tu niepokojącego nie widzi teraz jestem w 12 tc i ostatnio lekarz przepisał mi luteinę pod język po niej mam straszą zgagę a smak prowadzi do nudności. Z jakiego powodu biorę luteinę skoro lekarz twierdzi ze z ciąża jest wszystko w porządku? Dodam ze w kwietnia tego roku byłam w ciąży i poroniłam samoistnie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie luteina może powodować szereg działań niepożądanych – przyjmowana dopochwowo może powodować obrzęk i pieczenie w pochwie, doustnie – mdłości lub nasilenie dolegliwości ciążowych, za które odpowiada właśnie progesteron (zawarty w postaci syntetycznej w stosowanym przez Panią leku). Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Jeśli chodzi o stosowanie luteiny, to bardzo często lekarze przepisują ją profilaktycznie w celu uniknięcia czy zmniejszenia ryzyka wystąpienia poronienia. Są różne przesłanki ku temu, by suplementować progesteron: krwawienia, plamienia, bóle skurczowe czy poronienie w historii pacjentki. W wielu przypadkach wspomniane dolegliwości, a w konsekwencji – poronienie – są spowodowane niedostatkiem progesteronu w organizmie. Niewykluczone, że właśnie ten incydent spowodował, że lekarz zalecił stosowanie leku.

Być może przydatny okaże się także ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/progesteron.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.