Jakie są zalecenia w przypadku skręcającej się szyjki macicy?

Skracajaca się szyjka w 21tc Witam Obecnie 21 2 tc Szyjka w 13tc miała 5,8cm po 3 tygodniach 3,8cm Po kolejnych 3 tygodniach 3cm A już po 2 tygodniach 2cm Stosuje luteinę dopochwowo, magnez i witaminy. Za tydzień kontrola okaże się czy będzie potrzebny szpital. Proszę o opinie lekarza czym spowodowane jest tak szybkie skracanie się szyjki i jakie są zalecenia

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety w znakomitej większości przypadków nie sposób ustalić przyczyny przedwczesnego skracania się szyjki macicy. Dlatego zazwyczaj podejmuje się działania profilaktyczne w postaci stosowania syntetycznego progesteronu, magnezu i ewentualnie leków rozkurczowych. Progesteron (u Pani w postaci luteiny dopochwowej) ma zmniejszać częstotliwość występowania czynności skurczowej macicy, która prowadzi do rozwierania szyjki, jako że hormon ten pełni główną rolę w podtrzymaniu i właściwego rozwoju ciąży. Więcej na temat progesteronu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Również suplementacja dużymi dawkami magnezu przeciwdziała skurczom mięśni wraz z lekami rozkurczowymi.

W przypadku gdy u ciężarnej jest obciążająca historia np. w postaci wcześniejszych poronień czy występowania niewydolności szyjki macicy, lekarze zazwyczaj dodatkowo decydują się na założenie szwu szyjkowego, który zamyka mechanicznie szyjkę, więc uniemożliwia obniżenie się jaja płodowego, lecz w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego nie przeciwdziała to czynności skurczowej macicy.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

O zalecenia powinna Pani zapytać lekarza prowadzącego ciążę – prawdopodobnie standardowo powiedział Pani o konieczności prowadzenia spoczynkowego trybu życia, w tym przede wszystkim leżenia, unikania wysiłku fizycznego i zbliżeń intymnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.