Czy szyjka macicy jest nieprawidłowa?

Witam. Jestem w 18 TC, na ostatnim badaniu lekarz stwierdził że mam zbyt krótka szyjkę macicy-32 mam i przepisał luteinę dopochwowo 2x dziennie. Nie mam żadnych dolegliwości i dlatego chciałam zapytać czy stosowanie luteiny jest konieczne? Czy mam się bać,że faktycznie z szyjka macicy jest coś nie tak? Czy i kiedy można odstawić luteinę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

standardowo podczas ciąży szyjka macicy powinna mierzyć 3-5 cm i być twarda oraz zamknięta. Nie sposób ocenić, czy u Pani szyjka się skraca – w tym celu należałoby porównać jej obecną długość z pomiarem z poprzedniego badania USG. Jeżeli od tamtego czasu szyjka macicy uległa skróceniu, to profilaktycznym działaniem przeciwdziałającym poronieniu czy przedwczesnemu porodowi jest stosowanie luteiny, czyli syntetycznego progesteronu. Więcej o niewydolności szyjki macicy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Hormon ten pełni niebagatelną rolę – odpowiada za zapłodnienie oraz utrzymanie ciąży. W sytuacji niedoboru progesteronu konieczna jest jego suplementacja – doustna lub dopochwowa w celu zminimalizowania ryzyka przedwczesnego rozwierania się szyjki macicy. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Ponieważ nie ma Pani powodu, by kwestionować decyzje lekarza, wskazane jest stosowanie luteiny według zaleceń ginekologa. Nie musi się Pani obawiać żadnych negatywnych reperkusji z powodu leku, a o jego odstawieniu zadecyduje lekarz – zazwyczaj najpóźniej rezygnuje się z hormonu w 38. tygodniu ciąży. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta – ginekologa na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-luteiny-w-37-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.