Czy brać dalej luteinę bez obaw?

Jestem w 13 tygodniu ciąży. Luteina brałam od samego początku do 8 tyg. Lekarz nic nie mówił abym brała dalej Luteine. A teraz kazał brać do 16 tyg.Czy to nie zaszkodzi dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

luteina to syntetyczny odpowiednik progesteronu, stosowany przy podejrzeniu zagrożeniem poronienia czy przedwczesnego porodu. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych i może być stosowany nawet profilaktycznie.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Niestety trudno powiedzieć, skąd taka decyzja lekarza i czym ona jest podyktowana – czy pojawiają się krwawienia, plamienia, skurcze macicy, skraca się szyjka macicy. W takich wypadkach zazwyczaj jest to wskazanie do kontynuowania suplementacji luteiny.

Sugeruję, by stosowała się Pani do zaleceń lekarza, a przy najbliższej wizycie proszę zapytać o powód stosowania luteiny. Z pewnością rozwieje to Pani wątpliwości i pozwoli spokojnie cieszyć się ciążą.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.