Czy jest szansa zatrzymać proces skracania się szyjki?

Dzień dobry, jestem w 23 tc i dlugosc szyjki 2,87, miesiac wcześniej było 3,48. Dostałam duphaston 3×1 , magnez b6 3x2 i luteinę 2 tab na noc, infectvagin 3 razy w tyg. Czy jest szansa zahamować proces skracania ? Bardzo się martwię. Kobieta lat 37

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długość szyjki macicy w ciąży zazwyczaj wynosi 3-5 cm, przy czym wraz z biegiem ciąży dochodzi do nieznacznego skracania się jej. W sytuacji podejrzenia niewydolności szyjki macicy profilaktyka polega na zastosowaniu syntetycznego progesteronu, a także magnezu, który minimalizuje ryzyko pojawienia się skurczy. Często takie działania są wystarczające, by wyeliminować ryzyko przedwczesnego porodu i pozwalają na donoszenie ciąży – zwłaszcza gdy przyczyną skracania szyjki macicy są zaburzenia hormonalne. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Statystyki mówią, że w przypadku gdy szyjka macicy ma powyżej 25 mm w połowie ciąży, to ryzyko porodu przedwczesnego wynosi zaledwie 1%. Zatem warto zastosować się do zaleceń lekarza i zachować spokój. Proszę pamiętać, że przy skracaniu szyjki macicy zalecany jest także odpoczynek, unikanie wysiłku fizycznego, a także zrezygnowanie ze współżycia. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/seks-w-ciazy.

W przypadku gdy ryzyko przedwczesnego porodu jest duże, ginekolog może zadecydować o konieczności założenia pessara, który hamuje proces skracania szyjki macicy. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/pessar.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.