Czy można zapobiec skracaniu się szyjki macicy?

Witam. Mam 30 lat i jestem w drugiej ciąży (pierwsza niestety usunięta bo 8tyg nie biło serduszko). Ze względu na skracająca się szyjkę macicy mam zalozony pessar i biorę luteinę dopochwowo, co oczywiście wiąże się z brakiem stosunków. Planujemy w przyszłości jeszcze co najmniej jedno dziecko. Czy w związku z tym że w obecnej ciąży szyjka macicy się skraca, to samo będzie się działo w kolejnych ciążach? Czy można temu jakoś zapobiegać? Czy będzie konieczne ponowne założenie pessara lub szwu i czy to również będzie się wiązało ze wstrzemięźliwością seksualna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewydolność szyjki macicy może mieć wiele przyczyn, choć niestety bardzo często nie sposób ich ustalić. Niemniej gdy niewydolność szyjki macicy jest spowodowana niektórymi wadami i chorobami, to może nawracać. Mam tu na myśli: zaburzenia hormonalne kobiety, wady anatomiczne szyjki macicy czy uszkodzenie szyjki macicy podczas porodu lub jakiegoś zabiegu. Ponieważ jednak nie wspomina Pani, czy została ustalona przyczyna przedwczesnego skracania szyjki macicy, to nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy kolejne ciąże będą również zagrożone. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Do profilaktyki poronień i przedwczesnych porodów służy suplementowanie syntetycznego progesteronu, założenie szwu lub pessara, a także oszczędny tryb życia i wstrzemięźliwość seksualna. Ta ostatnia jest bezwzględnie wymagana zawsze wtedy, gdy zaistnieje ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Więcej na temat seksu w ciąży i tego czy oraz kiedy jest bezpieczny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/seks-w-ciazy-czy-jest-bezpieczny.

Być może również ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przedwczesnego-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.