Jak utrzymać ciążę bliźniaczą?

Jestem w ciąży blizniaczej. Szyjka macicy w 26tc wynosi zaledwie 16mm. Wcześniej bralam tez amtybiotyk ze wzgledu na infekcje bakteryjna (paciorkowiec). Lekarz nie zalecił zadnego leku (luteinyy, magnezu) ani nie decyduje sie na pessar czy szef. Bardzo martwie sie ze samym lezeniem nie doniose ciąży wystarczajaco dlugo. Co moge zrobić? Czy szukać porady innego lekarza? Czy na zglosic sie na SOR?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety ciąże bliźniacze obciążone są zazwyczaj ryzykiem wielu powikłań, w tym niewydolnością szyjki macicy, zagrażającą przedwczesnym porodem, ale także wadami wrodzonymi bliźniąt.

Narodziny bliźniąt często mają miejsce przed terminem – najważniejsze jest, by starać się donosić ciążę do 37. tygodnia ciąży, kiedy to wszystkie narządy dzieci są wykształcone, a maluchy zdolne są do samodzielnej egzystencji.

Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-mnoga.

Niekiedy jest to jednak bardzo trudne, natomiast tylko ginekolog prowadzący ciążę jest w stanie realnie ocenić ryzyko powikłań w postaci przedwczesnego porodu i tym samym podjąć decyzję o założeniu pessaru bądź suplementacji luteiny.

Jeśli ma Pani wątpliwości co do decyzji czy kompetencji lekarza, może Pani skonsultować się z innym specjalistą, ale proszę pamiętać, by wziąć ze sobą wszystkie wyniki badań i umówić na badanie USG, które oceni dobrostan płodów i długość szyjki macicy. Z kolei magnez może Pani suplementować w zwiększonej dawce, ponieważ faktycznie jego niedobór może powodować pojawienie się przedwczesnych skurczy macicy, prowadzących do skracania i rozwierania szyjki, a wraz z biegiem czasu zapotrzebowanie ciężarnej na magnez gwałtownie wzrasta.

O niewydolności szyjki macicy przeczyta Pani także w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.