Czy ta ciąża będzie szybciej rozwiązana?
Dzien dobry, jestem w 33tc blizniaczej. Szyjka skrocila sie do 8mm. Jak wyglada sytuacja? Lekarz mowi ze to duzo i mam zakaz wstawania

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
długość szyjki macicy w ciąży powinna wynosić 3-5 cm – wraz z biegiem ciąży szyjka macicy będzie się nieznacznie skracać, co jest naturalne, zwłaszcza w III trymestrze ciąży. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.
W Pani przypadku szyjka macicy jest bardzo krótka i faktycznie taki stan grozi przedwczesnym porodem. Dlatego powinna Pani stosować się do zaleceń lekarza i jak najwięcej leżeć – unikać jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz, co oczywiste, stosunków płciowych.
W razie gdyby pojawiły się skurcze, plamienia czy krwawienie lub duża obecność śluzu sugerująca odejście czopa śluzowego, należy niezwłocznie zgłosić się na IP. Być może pomocne będą odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrocona-szyjka-macicy-w-33-tygodniu-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krotka-szyjka-macicy-i-szanse-na-ciaze.