Czy mam ryzyko wczesnego porodu?
Moja szyjka macicy w 33tc wynosi 28 mm. W ciągu 2 tygodni skróciła się o 7 mm. Czy to niepokojący objaw? Czy grozi mi wcześniejszy poród?

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży oscyluje między 3 a 5 cm, przy czym na początkowych etapach długość szyjki powinna być bliżej górnej granicy, podczas gdy z czasem może ona nieznacznie skracać się.
Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.
Trudno ocenić, czy grozi Pani przedwczesny poród – nie jest to pewnikiem, ponieważ w tej chwili szyjka macicy tylko nieznacznie wybiega poza granice normy. Oczywiście w ocenie ryzyka przedwczesnego porodu najistotniejsze będzie odnotowanie dalszego skracania się – to może oznaczać podwyższone ryzyko.
Proszę pozostać w kontakcie z lekarzem, w tej sytuacji warto zwiększyć liczbę wizyt kontrolnych – jeśli lekarz widzi taką konieczność, być może warto nawet raz w tygodniu dokonywać pomiaru szyjki macicy. Jeżeli szyjka macicy sukcesywnie skraca się, wówczas konieczne jest ograniczenie aktywności fizycznej, a nawet tryb życia spoczynkowy. Należy powstrzymać się od chodzenia, dźwigania oraz seksu.
Na temat zagrożeń oraz zaleceń proszę porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę, on także powinien ustalić terminy następnych wizyt tak, by zminimalizować ryzyko nadmiernego skracania szyjki macicy.
Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/porod-przedwczesny.