Czy jest u mnie ryzyko porodu przedwczesnego?

Witam. Jestem obecnie w 32 i 5 dniu ciąży, na ostatnim badaniu lekarz stwierdziła, że szyjka macicy się skraca, ale mam się nie martwić ponieważ czop śluzowy jest dobrze i mocno umiejscowiony więc nie sądzi, że urodze przed czasem, jednak nie daje mi to spokoju i bardzo się martwię. Lekarz kazała przyjmować magnez oraz dużo odpoczywać i unikać stresu. Od czasu otrzymania diagnozy od lekarza nie mogę spokojnie spać i cały czas bardzo się boje o dziecko. Ciąża do tej pory przebiegała prawidłowo. Jak duże jest ryzyko porodu przedwczesnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w takiej sytuacji proszę zaufać ginekologowi prowadzącemu ciążę – tylko on jest w stanie ocenić, czy jest ryzyko porodu przedwczesnego z uwagi na wykonane USG oraz badanie ginekologiczne oceniające stan szyjki macicy. Dopóki szyjka jest długa i twarda, a czop śluzowy nie odrywa się, nie powinna się Pani jednak martwić.

Natomiast warto wiedzieć, że każda przyszła mama obawia się, że dziecko narodzi się przed czasem – w większości przypadków jest to niezależne od ciężarnej. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/porod-przedwczesny.

Dlatego proszę dostosować się do wskazówek ginekologa – odpoczynek, brak stresu oraz odpowiednia suplementacja magnezem, który zminimalizuje ryzyko wystąpienia przedwczesnych skurczy porodowych są tutaj kluczowe. Zachęcam do zapoznania się z sugestią naszego eksperta w odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przedwczesne-skracanie-sie-szyjki-macicy-i-nakaz-lezenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.