Przedwczesne skracanie się szyjki macicy i nakaz leżenia

Witam! Jestem w 30 tygodniu ciąży, od 25 tygodnia skraca mi się szyjka macicy. Na ostatnim badaniu u ginekologa (w 30 tyg.) przez usg dopochwowe lekarz stwierdził, że kanał szyjki jest o długości 32 mm, zamknięty na odcinku 11 mm, w pozostałej części długości jest poszerzony do 2 mm, ujście szyjki wewn. o szerokości 11 mm. Tłumaczył mi również, że gdyby badał mnie ręcznie, to szyjka ma wg niego 1,5 cm, bo od długości podanej na usg, czyli 32 mm, trzeba odjąć grubość szyjki i inne. Powiedział, żebym jak najwięcej leżała, ale nie przepisał żadnych leków, zastanawiam się czy to dobre leczenie? Dodam, że mam pod opieką małe dziecko i z tym leżeniem to różnie bywa, chociaż staram się stosować do zaleceń. Czy ta długość szyjki jest w miarę ok? Czy nie powinnam dostać jakichś leków lub zastosować inną kurację? Dodam, że wcześniejszą ciążę miałam prawidłową, bez skracania się szyjki i urodziłam w 36 tygodniu ciąży. Dziękuję z góry za pomoc.

Witam serdecznie!

Zaordynowane leczenie wydaje się być jak najbardziej słuszne. Postępowanie zabiegowe proponowane jest paniom z rozpoznaną niewydolnością cieśniowo-szyjkową przed 28 tygodniem ciąży. Nie mam informacji na temat Pani stanu zdrowia i wymiarów szyjki w tamtym okresie, dlatego trudno jest mi się odnieść do Pani metod leczenia. Spodziewam się jednak, że rozwarcie szyjki było nieznaczne, a pęcherz płodowy jeszcze nie zaczął się wpuklać. Po 30 tygodniu ciąży zalecane jest jedynie postępowanie objawowe. Zaleca się reżim łóżkowy (leżenie w łóżku i ograniczenie aktywności fizycznej do minimum) i odpoczynek. W przypadku dolegliwości bólowych brzucha, ewentualnych skurczów zaleca się stosowanie preparatów rozkurczowych. Jeżeli jednak lekarz nie uznał stosowania preparatów farmakologicznych, to najwyraźniej Pani stan tego nie wymaga. Oczywiście zawsze może Pani skonsultować się z innym położnikiem, który będzie miał możliwość Pani zbadania. Niezależnie od Pani decyzji, proszę pamiętać, że każde zwiększenie wydzieliny z dróg rodnych, plamienia czy bóle podbrzusza wymagają pilnej konsultacji ginekologicznej. Do tego czasu warto jednak stosować się do zaleceń lekarza i jeśli to możliwe poprosić babcie czy inne osoby z najbliższego otoczenia o pomoc przy opiece nad starszym dzieckiem. Należy bowiem podkreślić, że niewydolność cieśniowo-szyjkowa jest najczęstszą przyczyną porodów przedwczesnych.
Pozdrawiam