Czy szyjka macicy się skraca?

Witam. Jestem równo w 20 tygodniu ciąży i Jestem po badaniach prenatalnych. Na dokumentacji mam napisane, że długość szyjki macicy to 29,2mm czy jest do obaw do niepokoju? Czy ona mi się skraca???

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podczas ciąży szyjka macicy powinna mieć długość 3-5 cm, zatem mieści się Pani w tych normach. Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy w Pani przypadku dochodzi do skracania się szyjki, ponieważ nie podała Pani jej długości z poprzedniego badania USG, a tylko na tej podstawie można mówić o nieprawidłowościach. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy.

Jeżeli ginekolog nie poinformował Pani o tym, że zaszły jakieś patologiczne zmiany w obrębie szyjki macicy czy też zaczyna się rozwierać, to nie ma Pani powodu do obaw. Gdyby doszło do skracania się szyjki macicy, lekarz z pewnością powiedziałby o tym, zaznaczając, że powinna Pani prowadzić spoczynkowy tryb życia, mógłby także zadecydować o konieczności częstszych wizyt kontrolnych, a nawet o hospitalizacji. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu jest Pani zaniepokojona, proszę skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę – tylko on będzie w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.