Czy ta długość szyjki macicy w 21 tygodniu ciąży jest prawidłowa?

Dzień dobry. Chciałabym poprosić o pomoc. Jestem w ciazy 22 tydzień. Podczas USG polowkowego 21t,4dz. Szyjka macicy zmierzyła 3.1. Czy to jest powód do niepokoju? Mam brać tylko magnez. Mam przepisana tez luteine ale jeszcze mam nie przyjmowac chyba że pojawia się skurcze. Prosze mi wytłumaczyć jak kobieta kobiecie jakiej mocy czy częstotliwości mają to być skurcze?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długość szyjki macicy w ciąży powinna wynosi 3-5 cm, przy czym aż do III trymestru lepiej, żeby ta wartość była bliżej górnej granicy. Jeżeli szyjka systematycznie ulega skróceniu, co potwierdzają kolejne badania USG, wówczas konieczna jest suplementacja progesteronem, by uniknąć ryzyka poronienia czy przedwczesnego porodu.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy.

W Pani przypadku na razie nic nie wskazuje na to, by takie ryzyko zachodziło, choć to może stwierdzić lekarz prowadzący ciążę, który ma wiedzę na temat długości szyjki macicy na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Suplementacja magnezem, nawet wzmożona, jest w Pani sytuacji wskazana, natomiast o rozpoczęciu stosowania luteiny powinien zadecydować lekarz, nie pozostawiając Pani dowolności. Nie zawsze skurcze prowadzące do skracania się i rozwierania szyjki macicy muszą być wyczuwalne, choć faktycznie alarmujące będą nasilające się lub przedłużające skurcze czy plamienia z pochwy.

Więcej na temat niepokojących sygnałów, które mogą zwiastować poród przedwczesny w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.