Czy te skurcze zagrażają ciąży?

Dzień dobry. Jestem w ciazy 21t 4 d. Wczoraj byłam na badaniu polowkowym. Szyjka macicy 3.1. Lekarz zwiększył mi magnez, więcej odpoczynku i mniej stresu. Jeżeli pojawia się skurcze mam brac luteine. Proszę mi powiedzieć czy szyjka 3.1 to już powód do niepokoju? I jak silne lub jak często muszą być skurcze aby zacząć brać luteine?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długość szyjki macicy w okresie ciąży powinna mieścić się w przedziale 3-5 cm, choć oczywiście długość szyjki macicy nie jest stała przez cały okres ciąży – w I i II trymestrze powinna jednak mieć długość bliższą górnej granicy.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy.

Standardowe postępowanie w przypadku gdy szyjka przedwcześnie się skraca, to zwiększenie dawki magnezu, który zmniejsza czynność skurczową, a także stosowanie leków rozkurczowych i zmiana trybu życia na spoczynkowy. W określonych sytuacjach lekarz daje bezwzględny nakaz leżenia i niewstawania z łóżka bez potrzeby. Dodatkowo zazwyczaj wdraża się suplementację progesteronem – o tym, w jakim momencie należy wdrożyć tę suplementację, powinien zadecydować lekarz, m.in. biorąc pod uwagę ewentualne ryzyko dalszego skracania się szyjki macicy.

Sugeruję, by obserwowała Pani uważnie reakcje swojego organizmu i w razie wątpliwości skonsultowała się z ginekologiem prowadzącym ciążę lub skierowała na izbę przyjęć, choć proszę pamiętać, że nierzadko skracanie się szyjki macicy nie daje żadnych objawów.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.