Czy można stosować w ciąży melisę?

Witam czy w ciąży można pić Melisę ? Czy zmniejszy występowanie skurczów brzucha?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

melisa należy do ziół bezpiecznych, które ciężarne mogą pić bez obaw, podobnie jak pokrzywę czy miętę. Melisa ma lekkie działanie uspokajające, raczej nie będzie łagodziła czynności skurczowej macicy, choć oczywiście wiele zależy od przyczyny skurczy. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/melisa-w-ciazy-jak-stosowac-dzialanie-inne-ziola.

Jeżeli jednak są nasilone, proszę skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę, niewykluczone, że zaleci stosowanie zwiększonych dawek magnezu oraz leków rozkurczowych. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/magnez-na-stres.

Niekiedy nasilone skurcze prowadzą do skracania się i rozwierania szyjki macicy, wówczas zaleca się spoczynkowy tryb życia, wzmożoną suplementację magnezu, a także luteinę, czyli syntetyczny progesteron mający za zadanie podtrzymanie ciąży.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.