Jak postępować po wypadnięciu czopu śluzowego?

Podejrzewam że wypadł mi czop śluzowy. Pojechałam do szpitala aby to sprawdzili ale lekarz nawet mnie nie zobaczył i kazali dzwonić jak będę miała skurcze. Dodam że mieszkam i prowadzę ciążę w Szwecji i jestem w 27 tygodniu. Powinnam w tej sytuacji czegoś unikać? Chodzi mi np. O seks albo wypicie kawy? Bo w tym kraju mi nic nie mówią ani nie chcą przebadać

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czop śluzowy to kawałek zbitego, galaretowatego śluzu – faktycznie przypomina czop – który może być podbarwiony krwią. Jest bardzo istotny, ponieważ stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla rozwijającego się płodu przed przeniknięciem doń patogenów – szczelnie zatyka ujście szyjki macicy. O czopie śluzowym przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Jego odejście związane jest ze skracaniem się, zmiękczaniem i rozwieraniem szyjki macicy – dlatego zazwyczaj odchodzi na kilka lub kilkanaście godzin przed porodem. Sporadycznie zdarza się, że odejście czopa śluzowego nie poprzedza porodu, który w rzeczywistości następuje dopiero po kilku dniach, a nawet miesiącu. Natomiast, co jest bardzo istotne w Pani przypadku, jeżeli czop śluzowy odchodzi przed 36. tygodniu ciąży, to w Polsce zaleca się niezwłoczny kontakt z ginekologiem.

Ponieważ w kraju, w którym Pani przebywa, lekarze nie chcą podjąć żadnych działań, to proszę przede wszystkim odpoczywać, unikać stosunków seksualnych (grożą infekcją) i obserwować swój organizm. Być może zechce Pani zapoznać się z sugestiami naszego eksperta w odpowiedzi na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czop-sluzowy-w-18-tygodniu-ciazy.

Objawami niepokojącymi na pewno będą skurcze macicy, pojawienie się większej ilości przezroczystej wydzieliny, krwawienia lub plamienia – będą to sygnały zwiastujące przedwczesny poród lub inne nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Być może pomocny będzie ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przedwczesnego-porodu.

Jednocześnie proszę zachować spokój z uwagi na to, że nie ma pewności, czy wydzielina, którą Pani zaobserwowała jest czopem oraz czy odszedł on w całości – jeżeli nie, to przedwczesny poród nie jest pewnikiem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.