Czy może znaczyć ta galaretowata substancja?

Witam jestem w 17 tygodniu ciąży, zauważyłam wczoraj gęsta galaretowatą substancje z pochwy którą się ciagneła. Słyszałam że coś podobnego jest nazywane czopem porodowym. Czy mam powody do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Witam, śluz w ciąży może być zjawiskiem fizjologicznym lub też świadczyć o rozwijającej się infekcji intymnej. Gdy podyktowany jest fizjologią, nie powinien niepokoić – należy nastawić się na wzmożoną produkcję śluzu w tym okresie życia, ponieważ pełni on funkcję ochronną, a spowodowany jest zwiększoną produkcją estrogenów. Wówczas powinien być bezwonny – biały lub lekko żółty. W innej sytuacji może świadczyć o stanie chorobowym lub problemach z łożyskiem. Tutaj szczegółowa charakterystyka śluzu ciążowego: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci. Jeśli chodzi o tzw. czop śluzowy, to powstaje on z nagromadzonego śluzu szyjkowego – ma to miejsce ok. 7. tygodnia ciąży. Jest naturalną barierą, chroniącą płód przed patogenami. Jego odejście zwiastuje nadchodzący poród. Niestety trudno jednoznacznie go scharakteryzować – może mieć postać galaretowatego korka i być bezbarwny, ale też żółty, szarawy, a nawet podbarwiony krwią. Więcej o tym, czym jest oraz jak wygląda czop śluzowy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu. Podsumowując: odejście czopa śluzowego przed 36. tygodniem ciąży jest niebezpieczne – stanowi zagrożenie dla ciąży i należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza gdy zwiększonej ilości wydzieliny towarzyszą też skurcze. W przypadku, gdy wydzielina jest grudkowata lub ma nieprzyjemny zapach, również konieczna jest wizyta u ginekologa – może to oznaczać infekcję intymną, która także jest niebezpieczna i powinna być leczona. Natomiast, jeśli wydzieliny jest nieznacznie więcej, to być może nie ma powodu do niepokoju, niemniej wszystkie niepokojące symptomy należy zgłaszać ginekologowi prowadzącemu ciążę – to do niego należy ocena ryzyka wystąpienia jakiegoś zagrożenia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.