Co robić po wypadnięciu czopu śluzowego?

Witam jestem w 38 tygodniu ciąży i wczoraj odpadł mi czop śluzowy i wieczorem było wszystko dobrze a dzisiaj od południa mam śluz zabarwiony krwią czy mam się martwić dodam że ruchy czuje i nie mam żadnych skurczy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czop śluzowy odgrywa ważną rolę w czasie ciąży, ponieważ szczelnie zamyka szyjkę macicy. Chroni ją tym samym przed wszelkimi infekcjami i jest naturalną barierą oddzielającą dziecko od czynników zewnętrznych.

Odejście czopa śluzowego to jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że kobieta od razu zacznie rodzić. Czasem zdarza się, że od odejścia czopa śluzowego upływa nawet kilka tygodni, zwłaszcza, jeśli ciąża nie jest donoszona. W takim przypadku należy zachować czujność oraz powstrzymać się przed współżyciem. Zdarza się jednak, że poród to kwestia dni, a nawet godzin.

Proszę uważnie obserwować swoje ciało i w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli dodatkowo pojawią się skurcze, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Czop śluzowy z domieszką krwi nie jest powodem do niepokoju. Pojawienie się niewielkiej ilości krwi jest oznaką pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych w czasie otwierania się szyjki macicy. Pilnej konsultacji wymaga natomiast obfite krwawienie, które może oznaczać problemy z łożyskiem.

Więcej o czopie śluzowym przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.