Czy mógł być to czop śluzowy?

Witam po kąpieli zauważyłam przezroczysty galaretowaty śluz a następnie niewielką (wielkości małego paznokcia u ręki ) kulkę o kolorze delikatnie żółtym . Czy to może być czop śluzowy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to ocenić, nie wspomina też Pani, w którym tygodniu ciąży Pani jest. Proszę obserwować reakcje swojego organizmu i w razie gdyby ilość śluzu się zwiększyła lub pojawiły się np. skurcze podbrzusza czy bóle krzyżowe, należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem bądź zgłosić na izbę przyjęć.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.

Czop śluzowy, którego funkcją jest zabezpieczenie płodu przed patogenami, ma postać gęstej wydzieliny z pochwy w kolorze białym lub żółtawym. Niekiedy występują w nim nitki krwi. Jego odejście może zwiastować rychły poród, ale nie musi – czasami czop śluzowy jest wydalany przez wiele dni w kawałkach. Więcej szczegółów na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.