Co oznacza ten śluz w ciąży?

Witam. Jestem w 35 2 tc. Od 1,5 tyg wydziela mi się sluz (przezroczysty czasem kremowy lub bialy) infekcji brak. Dziś 24.06.20 zauważyłam sluz zabarwiony krwią (był jasno brazowy). Przez całą noc miałam twardniejacy brzuch. Wizytę mam 30.06.20. Mam czekać do wizyty czy umówić się do innego lekarza? Mój przyjmuje 2x w tygodniu, na rano nie mam jak jechać. Czy to może być oznaką zbliżającego się porodu? Czy to może być oznaką odpadajacego czopu? W połowie ciąży brałam luteine gdyz miałam bóle brzucha i pleców, brałam przez 1,5msc. To moja 3 ciąża ale poprzednie były po terminie i przyspieszanie (przebiciem wód i podanie leku na wywolanie) leżałam praktycznie cały czas na traku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każdą ciążę należy traktować indywidualnie – to, że poprzednie trzy ciążę rozwiązane zostały po terminie absolutnie nie determinuje do tego Pani obecnej ciąży.

Sam śluz w zwiększonej ilości nie świadczy jeszcze o niczym, gdyż jest to typowe zjawisko charakterystyczne dla kilku ostatnich tygodni ciąży, choć zdarza się, że wydzielina w kolorze mlecznej sugeruje infekcję drożdżakami Candida. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci.

W przypadku wydzieliny podbarwionej krwią można domniemywać, że wydala Pani tzw. czop śluzowy. Jeżeli towarzyszą temu skurcze, które nie ustają mimo podania leków rozkurczowych oraz odpoczynku, lub też nasilają się – należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem lub udać bezpośrednio na izbę przyjęć.

Najczęściej odejście czopa śluzowego zwiastuje rozpoczynający się poród, może też pojawić się nawet na tydzień przed tym momentem. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.