Co oznacza to krwawienie w 37 tygodniu ciąży?

Witam! Jestem w 37tc. Dwa dni temu byłam w szpitalu, podejrzewałam u siebie odpłynięcie wód płodowych. W szpitalu okazało się, że to było dużo przeźroczystego śluzu. Po badaniach okazało się, że jest wszystko ok i mogę wrócić do domu. Dziś rano, po przebudzeniu się poszłam do toalety, a tam na podpasce śluz z czerwoną krwią, krwawię przez cały dzień ale delikatnie. Jest to moja druga ciąża, czy ten śluz to oznaka odejścia czopu, który po prostu jest bardziej rzadki niż galaretka ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że śluz, który pojawił się u Pani jest czopem, natomiast jego postać raczej na to nie wskazuje. Czop śluzowy, w przeciwieństwie do wydzieliny towarzyszącej kobietom przez cały okres ciąży, jest bardzo gęsty i trudno go pomylić z czymkolwiek innym. Choć w praktyce może być wydalany we fragmentach, nawet przez kilka godzin, to w sytuacji gdy do tego dochodzi przedwcześnie należy brać pod uwagę zbliżający się poród. Odejście czopa śluzowego wynika bowiem ze skracania się i rozwierania szyjki macicy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Natomiast warto pamiętać, że zawsze, gdy pojawi się obfite plamienie lub krew, należy niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Choć taka wydzielina nie musi świadczyć o niczym niepokojącym, to powinna Pani zostać zbadana przez lekarza. Zachęcam do zapoznania się z tym wideo: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-w-ciazy-przyczyny-i-postepowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.