Co oznacza taki śluz pod koniec ciąży?

Jestem w 35 tc. Mam dość obfity mlecznobiały śluz. Żadnych innych objawów które wskazywałyby na infekcje. Czy taki śluz pod koniec ciąży jest normalny?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Właśnie wtedy powinna ona szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nadprodukcja śluzu jest charakterystyczna dla całego okresu ciąży – prawidłowa wydzielina powinna być przezroczysta lub mieć właśnie barwę mlecznobiałą – nie świadczy to o żadnych dolegliwościach pod warunkiem, że temu zjawisku nie towarzyszą inne objawy. Szerzej ten temat omawia artykuł dostępny pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci.

Biała wydzielina może być także upławami towarzyszącymi kandydozie pochwy, która często jest zmorą przyszłych mam. Wówczas charakterystyczny może być świąd, pieczenie zewnętrznych narządów płciowych oraz niekiedy obrzęk. W takiej sytuacji wskazana jest wizyta u ginekologa. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Tak naprawdę trudno ocenić, czy wydzielina jest fizjologiczna czy patologiczna, natomiast na pewno warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, jeżeli śluz w takiej ilości i kolorze pojawił się nagle, bez wyraźnego powodu. Proszę zwrócić uwagę na konsystencję wydzieliny oraz bacznie obserwować jej kolor, gdyż nie można wykluczyć odejścia czopa śluzowego. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty