Co oznacza taki śluz pod koniec ciąży?

Jestem w 35 tc. Mam dość obfity mlecznobiały śluz. Żadnych innych objawów które wskazywałyby na infekcje. Czy taki śluz pod koniec ciąży jest normalny?
Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadprodukcja śluzu jest charakterystyczna dla całego okresu ciąży – prawidłowa wydzielina powinna być przezroczysta lub mieć właśnie barwę mlecznobiałą – nie świadczy to o żadnych dolegliwościach pod warunkiem, że temu zjawisku nie towarzyszą inne objawy. Szerzej ten temat omawia artykuł dostępny pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci.

Biała wydzielina może być także upławami towarzyszącymi kandydozie pochwy, która często jest zmorą przyszłych mam. Wówczas charakterystyczny może być świąd, pieczenie zewnętrznych narządów płciowych oraz niekiedy obrzęk. W takiej sytuacji wskazana jest wizyta u ginekologa. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Tak naprawdę trudno ocenić, czy wydzielina jest fizjologiczna czy patologiczna, natomiast na pewno warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, jeżeli śluz w takiej ilości i kolorze pojawił się nagle, bez wyraźnego powodu. Proszę zwrócić uwagę na konsystencję wydzieliny oraz bacznie obserwować jej kolor, gdyż nie można wykluczyć odejścia czopa śluzowego. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.