Co oznacza żółta wydzielina z pochwy u ciężarnej?

Witam jestem w 22 tygodniu ciąży Wczoraj wróciłam ze szpitala z powodu skracania się szyjki macicy i twardego brzucha jednak gdy brzuch zmiękł zostałam zbadana i okazało się ze szyjka jest długa na 32mm i jest zamknięta wiec wypuścili mnie do domu zostawili lekarze mi luteinę która biorę od początku i nospe ale trochę mnie ta szyjka martwi a od wczoraj zauważyłam ze rankiem mam taka wydzielinę żółta niby normalne po luteinie dopochwowej ale ona była taka jak glucik rozciągliwa czy jest to powód do obaw ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli badanie wykazało, że szyjka macicy jest długa i zamknięta, to raczej nie ma powodów do obaw – zwłaszcza, że była Pani badana przez lekarza. Wydzielina z pochwy w czasie ciąży może być żółta właśnie z powodu stosowanej przez Panią luteiny, choć nie tylko – dopuszczalny jest taki kolor wydzieliny jako fizjologiczny u ciężarnych kobiet. Jeśli chodzi o jego gęstość, to konsystencja, o której Pani pisze może być charakterystyczna dla odklejającego się czopa śluzowego, ale to musi ocenić lekarz podczas badania. Jeśli ma Pani takie obawy, proszę zapoznać się z tym materiałem – dowie się Pani z niego więcej na temat czopa śluzowego: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu. Skoro wcześniej nie zaobserwowała Pani takiego śluzu, a dodatkowo wystąpił po incydencie z tzw. „stawianiem się” brzucha, to warto skonsultować to z ginekologiem prowadzącym ciążę. Ponadto proszę monitorować swój stan – czy wydzieliny jest więcej niż wcześniej, czy miewa niepokojący kolor (inny niż żółty lub białawy), czy towarzyszą jej bóle brzucha lub inne niepokojące dolegliwości. Zachęcam również do lektury artykułu o śluzie pojawiającym się w ciąży i o tym, kiedy powinien niepokoić: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci. Prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw, ale z uwagi na rozwijający się płód nie należy bagatelizować sygnałów, które wysyła ciało. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.