Co oznacza duża ilość wydzieliny w pochwie ciężarnej?

Dzień dobry, mam 28 lat i jestem w 14 tygodniu i 3 dniu ciąży. Biorę również luteinę dopochwowo. W poniedziałek byłam u lekarza, który stwierdził zwiększoną ilość wydzieliny w pochwie. Innych uwag nie było. Od wczoraj zauważyłam u siebie mokre plamy na wkładce higienicznej o przezroczystej barwie. Przestraszyłam się, że to mogą być wody płodowe... Plamy te nie występują cały czas, pojawiły się wczoraj po południu i dziś od rana po pochodzeniu po mieszkaniu. Czy powinnam się martwić ? Czy powinnam się jak najszybciej zgłosić do lekarza ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro lekarz podczas badania nie zauważył żadnych nieprawidłowości i poinformował Panią jedynie o zwiększonej ilości wydzieliny z pochwy, to najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw.

Wraz z rozwojem ciąży zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy i jest to objaw naturalny. Śluz wydzielany przez pochwę zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych oraz chroni płód. Jest więc potrzebny.

Wydzielina w ciąży powinna mieć bezbarwne lub białawe zabarwienie. Jeśli zmieni barwę na zieloną, brązową lub szarą – wówczas proszę udać się do ginekologa. Niepokojący jest również nieprzyjemny zapach. Wydzielina powinna być bowiem bezwonna. Jeśli nie ma Pani innych objawów, to – na ten moment – najprawdopodobniej jest wszystko w porządku.

Odpowiedzi na pytania o podobnej tematyce znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/duza-ilosc-bezbarwnej-bezwonnej-i-wodnistej-wydzieliny-w-33-tc, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wodnista-wydzielina-z-pochwy-w-18-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.