Co oznaczają takie objawy w 34 tygodniu ciąży?

Witam. Jestem pierwszej ciąży w 34 tygodniu. Zauważyłam na bieliźnie zielonkawa maź, galaretowata, pomyślałam ze to czop sluzowy, dlatego zadzwoniłam do położnej, ona od razu skierowała mnie do szpitala. Prócz tego czułam się dobrze, nie miałam żadnych objawów, może poza częstszymi wizytami w toalecie, ale to ponoć normalne na tym etapie ciąży. Za radami położnej udałam się do szpitala gdzie na wstępie usłyszałam ze jestem przyjęta, bez żadnych podjętych badań, praktycznie żadnego wywiadu, sama decyzja. Czekałam na lekarza, który w końcu zbadał mnie dosyć niedelikatnie, przez co teraz odczuwam dyskomfort jakbym cały czas miała ten wziernik w sobie. Lekarz po badaniu stwierdził ze wszytsko jest w najlepszym porządku, żadnej wydzieliny nie było, szyjka w normie a dziecko dobrze się rozwija, nawet żartował ze wszytsko jest książkowe. Chciano mnie zatrzymać na 2 dni, lecz odmówiłam, wypisałam się na własne żądanie, zaraz po badaniu, ponieważ wolałam sama zrobić wyniki następnego dnia i umówić się na wizytę do lekarza niż spędzić dwa dni w szpitalu. Zostało to nie miło przyjęte, ale trzymałam się swojej decyzji. Chciałabym wiedzieć czy postąpiłam dobrze, według mnie Polozna postąpiła troche pochopnie wysyłając mnie od razu do szpitala, przez co później miałam nieprzyjemności. To moja pierwsza ciąża ale nie chce tez panikować. Chciałabym tez zapytać, czy ten ból po badaniu, jeżeli będzie się utrzymywał może wskazywać na jakieś podrażnienia wewnętrzne? Dodam se cała ciąże wszytskie badania wychodziły świetnie i cały czas dziecko i ja jesteśmy zdrowi. Dziękuje z góry za odpowiedz i za odniesienie się do sytuacji.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety na podstawie Pani opisu nie sposób kwestionować decyzji położnej i lekarza, trudno też podważać ich kompetencje. O ile podczas ciąży zwiększona produkcja śluzu pochwowego faktycznie nie jest niczym nietypowym, to gdy śluz ten budzi wątpliwości: zmienia barwę, bądź nagle zwiększa się jego ilość, konieczne jest wyjaśnienie tego zjawiska.

Jeśli jest Pani zainteresowana, o śluzie pochwowym w okresie ciąży przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci.

Zielone upławy mogą wskazywać na infekcję bakteryjną pochwy, a ta – w przeciwieństwie np. do często spotykanej infekcji grzybiczej – może być niebezpieczna i stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu (może prowadzić do zakażenia wewnątrzmacicznego). Ponieważ jednak nie sposób tego ocenić bez badania bakteriologicznego, to decyzja położnej nie budzi wątpliwości. Podczas ciąży nie należy bowiem bagatelizować nawet pozornie błahych dolegliwości.

Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

W obecnej sytuacji warto by zgłosiła się Pani do ginekologa prowadzącego ciążę i wykonała posiew z pochwy, ponieważ samo badanie wziernikiem czy USG może być niewystarczające. Z pewnością nie musi się Pani obawiać odejścia czopa śluzowego, gdyż to jest związane z czynnością skurczową macicy i skracaniem się szyjki – wykazałoby to badanie ginekologiczne, któremu poddała się Pani w szpitalu. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.