Co oznaczają te upławy w 32 tygodniu ciąży?

Witam, mam pytanie dotyczące czopu śluzowego. Mianowicie jestem w ciąży 32 2tc. 2 dni temu zgłosiłam się do szpitala z mocnym bólem /rwaniem w krzyżu i podbrzuszu, niestety nie wiadomo co było tego powodem, na następny dzień ból ustał, dalej czuje dyskomfort ale już nie jest źle jak było. Szyjka ma 42mm, zamknięta. Zauważyli infekcje i faktycznie zaczęły lecieć mi uplawy mniej więcej konsystencji twarożku, przepisali mi granulki dopochwowe, twarożek jakby minął ale pojawiły się uplawy bardziej jakby zbite, ciągnące się w kolorze białe, czasem lekko żółte, nie lecą cały czas, tylko co jakiś czas wyleci taka grudka, w dotyku jakby stała, ciągnącą się jak guma, czy to może być czop śluzowy? Wszystkie objawy pojawiły się razem z tym bólem w krzyżu, chciałam opisać jak najwięcej, boję się o przedwczesny poród, z góry dziękuję za odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wydalenie czopa śluzowego następuje na krótko przed porodem. Najczęściej ma to miejsce po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. W przypadku gdy odejścia czopa śluzowego nastąpiłoby wcześniej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż może to oznaczać ryzyko przedwczesnego porodu.

Więcej na temat czopa śluzowego przeczytać można w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Wspomina Pani o stosowaniu granulek dopochwowych. Czasem tego typu leki wydalają się w takiej formie, jaką Pani opisuje. Aby jednak mieć pewność, że wydalona grudka ma związek z granulkami należy skonsultować się z ginekologiem. Nie znamy bowiem nazwy leku.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czop-sluzowy-w-29-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-czop-sluzowy-w-32-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czop-sluzowy-w-18-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.