Czy to mogły być wody płodowe i powinnam zgłosić się do szpitala?

Dzień dobry, jestem 6 dni po terminie porodu, czop słuzowy odszedł wczoraj, a dziś w nocy, po sikaniu, poczułam ciepły wyciek z pochwy, trwało to dosłownie 2-3 sekundy wiec nie było trgo duzo. Czy to mogły być wody płodowe i czy powinnam zgłosić się do szpitala? Jeśli tak to po jakim czasie? Skurczy brak

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to ocenić, ale na pewno jeżeli czop śluzowy odszedł, a dodatkowo pojawiły się plamienia, to warto niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem bądź zgłosić bezpośrednio na IP, by sprawdzić dobrostan dziecka. Jeśli ma Pani wątpliwości, odsyłam do artykułu, który wskazuje symptomy nadchodzącego porodu, także te mniej oczywiste: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.

Zazwyczaj ciąża nie wymaga interwencji nawet do 42. tygodnia – jeżeli matka i dziecko są w dobrej kondycji, to zazwyczaj sugeruje się, by kobieta poczekała na skurcze w domu. Natomiast odejście czopa śluzowego czy podejrzenie wycieku wód płodowych zwiększa ryzyko m.in. wystąpienia infekcji. W takim wypadku bezpieczniej jest udać się do szpitala wcześniej bądź zgłosić na wizytę do lekarza prowadzącego ciążę, który sprawdzi czy szyjka zaczęła się skracać i rozwierać.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem wideo, być może będzie przydatne: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-nalezy-udac-sie-do-szpitala-przed-porodem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.