Czy sączą mi się wody płodowe?

Witam, jestem aktualnie w 17 tyg ciąży i już dwa razy pojawiły się krwawienia które ustały i życiu dziecka nic nie zagrażało. Wizytę mam dopiero za tydzień a teraz mecze się z mokra bielizna, w nocy nic się nie dzieje, nie budzę się z mojra bielizna, wystarczy, że wstanę i pierwszy wyciek jest biały śluzowy a później po zmianie bielizny jest on już przezroczysty i wkładki cały dzień mokre. Czy to mogą być sączące się wody? Czy powinnam zgłosić się do szpitala czy raczej nie mam się czym przejmować? Dodam, że te wycieki mam od kilku dni i do tego czasami zdarza się swędzenie, zażywam luteinę 100g 2x dziennie i duphaston już aktualnie 1x dziennie

Redakcja abcZdrowie

Witam, odróżnienie wód płodowych od innych wydzielin to kwestia prymarna – płyn owodniowy może być przezroczysty niczym woda i mieć podobną konsystencję, nie powinien wydzielać żadnego zapachu. Czasem jednak przybiera kolor żółty, zielony lub różowy. W obu przypadkach należy skontaktować się z lekarzem. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, który porusza problem sączenia się wód płodowych: https://parenting.pl/wyciek-wod-plodowych. Natomiast wyciek biały, śluzowaty może być skutkiem stanu zapalnego – o etiologii np. grzybiczej. Organizm kobiety ciężarnej przez wahania hormonalne jest bardziej narażony na infekcje intymne, stąd są one częstym utrapieniem kobiety w ciąży. Niemniej proszę nie bagatelizować tej sytuacji – konieczna jest diagnoza ginekologiczna. Tym, co może Pani zrobić jest zakup specjalnych wkładek, które barwią się na odpowiedni kolor w kontakcie z wydzieliną, dając odpowiedź na pytanie, czy jest ona płynem owodniowym. Jeśli tak – proszę niezwłocznie skontaktować się z izbą przyjęć, w przeciwnym wypadku – sugeruję konsultacje ginekologiczne w celu ustalenia przyczyny wystąpienia tak obfitych upławów. Niezależnie od tego, jaki charakter może mieć infekcja intymna, należy podjąć leczenie, ponieważ może być zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Więcej o infekcjach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.