Co znaczy taka silna wydzielina w ciąży?

Jestem 22 tygodniu ciąży i leci że mnie wydzielina mam ją nawet na spodniach i nie wiem co robic

Redakcja abcZdrowie

Witam, w ciąży może zwiększyć się ilość wydzieliny z pochwy – śluz występujący wówczas ma za zadanie chronić płód przed ewentualnymi infekcjami. Zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju, gdy jest bezbarwna lub w kolorze mlecznym, a także gdy nie towarzyszą jej żadne niepokojące objawy typu pieczenie, swędzenie, obrzęk pochwy itp. Niestety, gdy wydzieliny jest tak dużo może to oznaczać wyciek wód płodowych, zwłaszcza gdy dochodzi do nagłego, nieoczekiwanego zwiększenia ilości wydzieliny z pochwy. Wówczas należy jak najszybciej interweniować. Ponieważ podała Pani za mało szczegółów, to trudno domniemywać czy Pani stan wymaga natychmiastowej interwencji – być może upławy są skutkiem jakiejś infekcji intymnej. Na pewno warto poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę telefonicznie – może pokierować Panią na izbę przyjęć szpitala, jeśli uzna, że istnieje jakiekolwiek zagrożenie. Tutaj sugestia naszego eksperta, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uplawy-a-wysiek-wod-plodowych-w-ciazy. Warto również mieć pod rękę testy na wyciek wód płodowych – mają formę wkładki higienicznej, którą stosuje się w ten sam sposób. Odbarwiają się na konkretny kolor, pokazując, czy upławy są wodami płodowymi. Więcej o sączeniu się wód płodowych w artykule: https://parenting.pl/wyciek-wod-plodowych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.