Jam sprawdzić czy płyn owodniowy odpływa?

Witam, mam założony szew okręzny, po zabiegu jestem 3 dzień , jest to 23tc . Jak rozpoznać że dochodzi do odpływu płynu owodniowego.

Redakcja abcZdrowie

Witam, objętość wód powinna zwiększać się wraz z rozwojem ciąży aż do 34.-36. tygodnia ciąży. Jeśli tak się nie dzieje, stanowi to ryzyko dla rozwijającego się płodu, zatem kontrolowanie sytuacji jest jak najbardziej wskazane. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem jest wykonanie testu, który bez problemu można kupić w aptece. Jest bardzo wygodny w użyciu – zazwyczaj w opakowaniu jest kilka sztuk wkładek higienicznych. Każda wydzielina zabarwia wkładkę na kolor niebieski lub zielony w zależności od pH. W ten sposób można odróżnić np. obecność moczu na wkładce od płynu owodniowego. W przypadku ciąży o podniesionym ryzyku warto w ten sposób kontrolować stan wód płodowych, ponieważ sączący się płyn może prowadzić m.in. do małowodzia. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/malowodzie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.