Czy mam szansę donosić tą ciążę bliźniaczą?

Witam. Jestem w 27tc ciąży bliźniaczej. Od 21tc skraca mi się szyjka macicy. 3 tygodnie byłam w szpitalu. Antybiotykiem wyleczyli mi bakterie E.coli. W między czasie złapałam gronkowca skórnego na którego nic mi nie dali. Czy ta bakteria nie będzie szkodliwa dla maluchów? Zostałam wypisana do domu. Stan szyjki był w okolicy 2,1cm ale mówiono,że stabilna i zamknięta. Wizytę u lekarza prowadzącego mam za tydzień. Obecnie dużo leże i zażywam magnez i Luteinę dopochwowo. Czy ten gronkowiec jest ryzykowny? Mam żółtawe upławy ale miałam je już i przed ciążą i w trakcie cały czas. Czy mam martwić się stanem szyjki? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długość szyjki macicy podczas ciąży waha się pomiędzy 3-5 cm, natomiast z biegiem czasu może się nieznacznie skracać. Jeżeli jednak lekarze ocenili, że Pani szyjka macicy jest zamknięta, to nie ma powodu do obaw. Profilaktycznie w takich sytuacjach stosowany jest magnez oraz luteina, które mają na celu zniwelowanie ryzyka porodu przedwczesnego. Trzymanie się wytycznych lekarza prowadzącego ciążę i spoczynkowy tryb życia są kluczowe, natomiast nie sposób ocenić czy uda się Pani donosić ciążę. Proszę pamiętać, że ciąże bliźniacze rozwiązywane są wcześniej, zatem o swoich wątpliwościach powinna Pani porozmawiać z ginekologiem.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Jeżeli chodzi o gronkowca (zakładam, że ma Pani na myśli gronkowca złocistego), to jego obecność na skórze nie jest niczym nietypowym – dopóki jest Pani tylko nosicielem i gronkowiec nie skolonizuje np. dróg rodnych, dając objawy infekcji intymnej, to nie ma powodu do obaw i nie wymaga to leczenia. Więcej informacji o gronkowcu złocistym odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/gronkowiec-zlocisty-objawy-leczenie-zakazenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.