Czy bakteriema w ciąży jest groźna?

Dzień dobry, Czy bakteriemia ( Staphylococcus aureus ) w ciąży może zagrozić życiu lub zdrowiu dziecka ? Dziękuję Państwu za poświęcony czas i wiedzę Pozdrawiam
KOBIETA, 27 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Staphylococcus aureus oznacza gronkowca złocistego. Bakteria ta może wywołać infekcję miejscową bądź ogólnoustrojową. Najczęściej bytuje na skórze lub błonach śluzowych człowieka. Może doprowadzić do wielu różnych jednostek chorobowych, dlatego ważne jest podjęcie leczenia na czas.

Zdaniem naszego eksperta z zakresu medycyny chorób zakaźnych ważne jest, czy dana osoba jest tylko nosicielem bakterii, czy również występuje zakażenie oraz objawy kliniczne. Proszę więc udać się z wynikiem badania do ginekologa prowadzącego ciążę, który zleci odpowiednią antybiotykoterapię. Do wyniku powinien być dołączony antybiogram, który pokazuje, jakie antybiotyki trzeba zastosować.

Zdaniem naszej położnej bakteria ta może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego proszę być pod opieką lekarską.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gronkowiec-zlocisty-na-szyjce-macicy-w-32-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gronkowiec-zlocisty-w-ciazy-czy-wylecze-sie-do-porodu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gronkowiec-zlocisty-w-15-miesiacu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.