Czy mój mąż i córka powinni się przebadać w kierunku gronkowca?

Czy jeśli jestem nosicielem gronkowca złocistego ( od dłuższego czasu) to mąż i córka powinni się przebadać ? Marzena

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli u członków rodziny występują objawy zakażenia gronkowcem złocistym, to oczywiście – należy wykonać badanie adekwatne do zgłaszanych dolegliwości. Zazwyczaj gronkowiec złocisty nie jest groźny – bytuje na skórze, zwłaszcza w miejscach wilgotnych (pachy, dłonie, nos), powodując np. czyraki.

Proszę jednak pamiętać, że nosicielami Staphylococcus aureus jest prawdopodobnie ponad 1/3 populacji. To oznacza, że Pani mąż oraz córka również mogą być nosicielami, niemniej dopóki bakteria nie powoduje infekcji, leczenie nie ma medycznego uzasadnienia. Nosicielstwo nie oznacza choroby. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/gronkowiec-rodzaje-leczenie.

Dużo bardziej niebezpieczny jest ten patogen, gdy dostanie się, np. poprzez skaleczenie, wewnątrz organizmu. Choć proszę pamiętać, że wówczas stanowi zagrożenie zwłaszcza dla osób z obniżoną odpornością. Dlatego gronkowiec złocisty rozprzestrzenia się i jest niebezpieczny zwłaszcza w szpitalach czy domach opieki – jego leczenie bywa problematyczne z uwagi na narastającą oporność gronkowca złocistego na stosowane antybiotyki.

Więcej na temat leczenia zakażeń tym patogenem w materiale dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/gronkowiec-zlocisty-objawy-leczenie-zakazenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.