Gronkowiec: czy jest zaraźliwy?

Witam, mam pytanie dotyczące gronkowca złocistego. Wykryto go u mojego męża po długiej chorobie zapalenia jamy ustnej tzw. afty. Nie przechodziło po antybiotykach i pani doktor zleciła wymaz z gardła. Wykryto gronkowca. Jak mogło dojść do jego zakażenia? Czy jest zaraźliwy i czy może być przeniesiony na osobę zdrową? Pytam, bo staramy się o dziecko i nie wiem, czy to będzie miało jakiś wpływ. Czy dziecko może zachorować na gronkowca złocistego? Jak można się przed tym ustrzec? Jak teraz powinno wyglądać leczenie mojego męża? Czy gronkowca można się pozbyć z organizmu? Jak to w ogóle leczyć? Przyznam, że jestem zaniepokojona całą sytuacją. Jesteśmy z mężem młodzi. Chcemy mieć dziecko, a tu taka choroba. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Gronkowiec złocisty jest stale obecny w przedsionku nosa lub w gardle u około 20-30% wszystkich zdrowych ludzi (nosicielstwo stałe). U kolejnych 20-30% obserwuje się nosicielstwo okresowe. Nie zawsze konieczna jest antybiotykoterapia chociaż zazwyczaj jest stosowana. Ponieważ u Pani męża występowały objawy należy włączyć antybiotyk zgodnie z antybiogramem. Ponieważ patogen jest stale obecny w naszym środowisku, nie jest trudno o zakażenie. Może dojść do przeniesienia go na osobę zdrową. Radzę odłożyć starania o dziecko do momentu wyleczenia męża.
Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

Gronkowiec złocisty to bardzo szybko rozprzestrzeniająca się bakteria. Można się nią zarazić poprzez styczność z zakażonymi przedmiotami, kontakt z nosicielem bądź drogą kropelkową. Z tego względu szacuje się, że aż 10-50 proc. całej populacji jest nosicielami bakterii, było nim w przeszłości lub dopiero będzie. Widełki są tak szerokie, ponieważ u wielu osób gronkowiec złocisty nie powoduje zakażeń, a samo nosicielstwo nie daje żadnych objawów. Zwykle bakterie bytują w gardle, jamie nosowej, a u kobiet w okolicach intymnych. Na gronkowca złocistego nie ma szczepionki, a sama choroba oporna jest na antybiotyki.
Do zakażenia gronkowcem złocistym dochodzi w prosty i łatwy sposób. Aby doszło do zakażenia wystarczy nawet niewielkie zranienie, które powoduje, że do krwi i tkanek dostają się bakterie gronkowca. Również spożywanie zakażonych pokarmów czy płynów jest bardzo niebezpieczne. Oprócz tego chory może zarazić się gronkowcem przez drogę kropelkową i kontakty płciowe
Należy pamiętać, że zakażenie gronkowcem złocistym wiąże się z niebezpiecznymi powikłaniami zarówno dla matki jak i dla płodu. Kobiety w ciąży zakażone gronkowcem powinny znajdować się pod stałą opieką lekarza. Uwaga! Nie należy w żadnym wypadku leczyć gronkowca na własną rękę. Również w przypadku dzieci i niemowląt, które wykazują objawy gronkowca złocistego, ważne jest natychmiastowe udanie się do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki. U niemowląt dotkniętych gronkowcem bardzo często mamy do czynienia z liszajami, zapaleniem spojówek i zatruciem pokarmowymi. Starsze dzieci cierpią na stany zapalne narządów, zespół oparzeniowy i zapalenie mieszków włosowych.