Czy gronkowiec w gardle trzeba wyleczyć antybiotykiem?

Gronkowiec zlocisty w migdalkach. Po nocy naciskajac migdalek wyplywa z niego jasna wydzielina, z wymazy tej wydzieliny wychodzi gronkowiec zlocisty swiadczacy o nosicielstwie (wrazliwy na antybiotyki), mam to od lat, nie ma zapalenia gardla, migdalki sa ladne male, nie opuchniete. Czy nalezy to przeleczyc antybiotykiem? A moze jakies naturalne sposoby jak sie tego pozbyc? Generalnie w niczym nie przeszkadza ale zaczynam podejrzewac moze powodowac problemy z ktorymi sie zmagam jak przewlekle zmeczenie, absurdalna nietolerancja zimna I duza wrazliwosc na wiatr, czy moze powodem byc gronkowiec?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Gronkowiec złocisty jest bakterią gram-dodatnią występującą głównie w jamie nosowo gardłowej oraz na skórze. Ten rodzaj bakterii jest najbardziej chorobotwórczym szczepem ze wszystkich gronkowców. Wywołuje on różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych, choroby skóry oraz zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych jak i zatrucia pokarmowe.

Szacuje się, że nawet do 30% światowej populacji jest stałymi lub okresowymi nosicielami gronkowca złocistego. Bakteria bytuje głównie w jamie nosowo gardłowej. W niekorzystnych warunkach (między innymi obniżenie odporności, wyziębienie) następuje namnażanie się bakterii.

Sam fakt, że jest się nosicielem gronkowca nie jest wskazaniem do zastosowania antybiotykoterapii, gdyż niepotrzebne stosowanie antybiotyków „na zaś” może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przy takiej farmakoterapii zostaje zachwiana naturalna flora bakteryjna, następuje spadek odporności. Wiele szczepów gronkowca wytwarza odporność na wiele rodzajów antybiotyków, w tym penicyliny.

Można spróbować naturalnych metod wspomagających leczenia gronkowca, np. ziołolecznictwo (orzech włoski, tymianek, piołun), a także zwiększanie odporności poprzez odpowiednią dietą, unikanie antybiotyków oraz suplementację witaminy D.

W celu rozwiania wątpliwości zachęcamy do konsultacji z lekarzem laryngologiem, który wskaże odpowiedni rodzaj leczenia.

Tematyka zakażenia gronkowcem została poruszana w artykule pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/gronkowiec-rodzaje-kuracja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.