Jak można wyleczyć gronkowca koagulazoujemnego?

Witam, mam gronkowca koagulazoujemnego w nosie. Bardzo mi ta przypadłość przeszkadza, ponieważ bardzo często mam zapalenie gardła, z nosa non stop leci mi katar, a przewodem nosowym spływa mi gęsta ciecz, tzw. flegma. Od stycznia tego roku zaczęło mnie boleć gardło i boli mnie do dzisiaj. Dostałem skierowanie do szpitala, lecz lekarz w szpitalu powiedział, że nie nadaje się do szpitala na leczenie, tylko mam zapisać się do jego przychodni, na leczenie. Lekarz rodzinny nie wystawił mi skierowania, do przychodni, twierdząc "co on sobie wyobraża" i na tym się skończyło moje leczenie. Pozostało mi szukać pomocy w Internecie. Proszę o pomoc!
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Gronkowce koagulazoujemne to rodzaj bakterii należących do rodziny gronkowców, które nie wytwarzają enzymu koagulazy. Do grupy tej należy kilka szczepów gronkowców, z których niektóre należą do prawidłowej flory bakteryjnej człowieka, inne mogą powodować objawy chorobowe. Ważne jest zatem ustalenie konkretnego szczepu gronkowca. Jedynym sposobem jest pobranie wymazów z nosa, gardła celem posiewu.
Kolejną kwestią jest sprawdzenie, czy faktycznie akurat ten gronkowiec jest odpowiedzialny za Pani dolegliwości. Myślę, że powinna Pani udać się na konsultację laryngologiczną, aby wykluczyć przewlekłe stany zapalne zatok oraz gardła.

Jeżeli okaże się, że gronkowiec jest przyczyną Pani dolegliwości, infekcję należy leczyć wg antybiogramu. Antybiogram to wykaz antybiotyków na jaki dana bakteria jest wrażliwa lub oporna. Dzięki temu nie leczy się pacjentów "na ślepo" tylko jest szansa na całkowite wyleczenie.
Dodatkowo można wzmocnić odporność stosując tzw. doustne szczepionki przeciwbakteryjne - lub leki wzmacniające odporność - leki te może przepisać Pani laryngolog lub lekarz rodzinny.
Tak jak wspomniałam na początku, kluczem do uzyskania wyleczenia jest po pierwsze ustalenie rodzaju gronkowca, wykluczenie innych przyczyn objawów oraz leczenie zgodnie z antybiogramem.

Pozdrawiam serdecznie