Witam serdecznie!
Współczuję problemów i dolegliwości związanych z ropniem. Szpitalne zakażenia MRSA, czyli gronkowcem, o którym Pani pisze, rozwijają się częściej u pacjentów po zabiegach chirurgicznych, leczonych wcześniej antybiotykami, przebywających w oddziałach intensywnej terapii, narażonych na kontakt z nosicielami MRSA (personelem lub pacjentami), hospitalizowanych dłużej niż 48 godzin, z założonym wenflonem lub innym sprzętem naruszającym ciągłość skóry.
Pragnąc Panią pocieszyć, zakażenia tym rodzajem gronkowca także daje się skutecznie leczyć. Leczenie powinno być wdrożone po uzyskaniu wyniku antybiogramu, czyli listy antybiotyków na jakie dany szczep jest wrażliwy (zwykle antybiogram robiony jest równolegle z posiewem).
Największe zagrożenie dla otoczenia stanowią osoby, które są nosicielami gronkowca - bakteria bytuje zazwyczaj w nosie, nie powodując u takich osób objawów chorobowych, natomiast umożliwiając zarażanie innych. U Pani sytuacja jest zupełnie inna - gronkowiec bytuje w ranie, i dzięki odpowiedniemu leczeniu może Pani zostać wyleczona, bez dalszych konsekwencji.
Oczywiście podczas leczenia należy zachować odpowiednią higienę - częste mycie rąk, odkażanie - najlepiej płynami antybakteryjnymi.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Gronkowiec koagulazo-ujemny MSCNS. Czy można się z tego wyleczyć? Czy jest to zaraźliwe? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ryzyko zarażenia gronkowcem domowników – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy zakaże nie gronkowcem jest możliwe? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
- Czy gronkowcem złocistym mogę zarazić żonę? – odpowiada Lek. Zbigniew Żurawski
- Gronkowiec: czy jest zaraźliwy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zakażenie gronkowcem złocistym rany po cesarskim cięciu – odpowiada Dr n. med. Igor Madej
- Mnogie ropnie w pachach – odpowiada Dr n. med. Przemysław Łodej
- Jak można wyleczyć gronkowca koagulazoujemnego? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Czy gronkowiec w gardle trzeba wyleczyć antybiotykiem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wynik wymazu z nosa 40-letniej osoby do analizy – odpowiada Dr n. med. Piotr Sawicki