Jakie są skutki zarażenia noworodka gronkowcem?

Mam 30 lat, jestem w 9 miesiącu ciąży. Poród ma odbyć się za 2 tygodnie sn, po wykonaniu wymazu z szyjki macicy okazało się, że jestem nosicielka gronkowca koagulazoujemnego. Lekarz prowadzący zalecił wykonanie cc jednak lekarz w klinice, w której planowany jest poród powiedział, że nie jest to powód do cc. Owszem dziecko po urodzeniu należny zbadać na nosicielstwo i w razie konieczności podjąć leczenie, jednak cc odmówił.
Jakie mogą być skutki i na czym polega leczenie noworodka po zarażeniu bakterią?
Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Gronkowce koagulazoujemne często nie są groźnymi zarazkami. Np. gronkowiec skórny (Staphylococcus epidermidis) należy do prawidłowej flory pochwy. Ich nieco zwiększony wzrost świadczy o zaburzeniach równowagi bakteryjnej w pochwie, występujących w ciąży dosyć często.
Nie wydaje mi się, by samo stwierdzenie wzrostu gronkowca koagulazoujemnego w pochwie mogło być wskazaniem do rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie. Teoretycznie, dziecko może zarazić się bakterią podczas porodu, ale ryzyko związane z taką infekcją jest nieduże, dużo mniejsze niż ryzyko jakie niesie operacja dla Pani. Poza tym, dużo większe zagrożenie dla dziecka wiązałoby się z zakażeniem gronkowcem należącym do szczepu szpitalnego, opornego na antybiotyki.
Myślę, że może Pani poprosić swojego lekarza o leczenie przy pomocy globulek dopochwowych, dla przywrócenia właściwej równowagi bakteryjnej i pełnego spokoju.
Pozdrawiam serdecznie!