Czy gronkowiec skórny jest zaraźliwy?

Witam.Jestem mama dwóch dziewczynek. Ostatnio u mojej czteroletniej córki w wymazie z krocza wykryto staphylococcus epidermidis wzrost+++ i escherichia coli wzrost+. Chciałabym się dowiedzieć, czy te bakterie są zaraźliwe? Jeśli tak, to w jaki sposób można się zarazić? Pytam, bo mam w domu jeszcze młodszą córkę, a co za tym idzie dziewczynki prawie z wszystkiego korzystają razem. Jeżeli jest to zaraźliwe to jak powinnam postępować, czego unikac aby drugie dziecko się nie zaraziło. Czy konieczna jest całkowita izolacja dzieci od siebie. Czy wystarczy zwracać uwagę na to aby myły dokładnie reće po wyjściu z toalety.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Staphylococcus epidermidis (gronkowiec skórny) jest bakterią, która w warunkach fizjologicznych jest obecna na skórze, błonach śluzowych, narządach płciowych i w drogach moczowych. Nie stanowi zagrożenia dla osób zdrowych, infekcje tym drobnoustrojem mogą rozwijać się jedynie u pacjentów z upośledzoną odpornością.

Magdalena Mroczek

Staphylococcus epidermidis jest bakterią, która w warunkach naturalnych bytuje na błonach śluzowych jamy ustnej, nosa, gardła; w drogach moczowo-płciowych; w jelicie grubym (czasami także w krętym) oraz na skórze. Trudno więc mówić o możliwościach zarażenia się nią, ponieważ zasiedla ona naszą skórę prawie zawsze. Zazwyczaj nie wywołuje chorób, chyba że u osób z upośledzoną odpornością. Nie ma potrzeby izolacji, nie ma potrzeby leczenia, szczególnie jeśli u córki nie występują żadne objawy zakażenia. Oczywiście należy jak zwykle zachować odpowiednie elementy higieny, ale nawet przy ich zachowaniu bakteria ta może znajdować się na skórze i na błonach śluzowych.
Bakteria E. coli również jest elementem naturalnej flory bakteryjnej. Bakteria ta jest elementem naturalnej flory przewodu pokarmowego i spełnia w nim pożyteczną i symbiotyczną rolę. W niektórych jednak warunkach, bakteria ta może stać się chorobotwórcza. W drogach moczowych odpowiedzialna jest za większość zakażeń, szczególnie w czasie cewnikowania. Może być też przyczyną zakażeń płuc w warunkach szpitalnych. Poza tym niebezpieczna jest w przebiegu ropni, a niektóre szczepy E. coli produkują niebezpieczną egzotoksynę, która może stać się przyczyną niebezpiecznych zakażeń przewodu pokarmowego.
Nie pisze Pani z jakiego powodu wykonywany był u córki wymaz z krocza. Trudno odnieść sie do wyniku badania bez znajomości objawów. Wydaje się jednak, że wszystko jest w porządku, a te bakterie naturalnie występują na skórze i w błonach śluzowych, nie powodując zazwyczaj żadnych objawów chorobowych. Z całą pewnością nie należy izolować dziewczynek ani nie ma się co martwić o możliwość zarażenia, ponieważ z ogromnym prawdopodobieństwem bakterie te bytują już a skórze zarówno Pani, jak i drugiej córki. W sprawie ewentualnego leczenia, czy potrzeby pobrania posiewu moczu proszę skontaktować sie z lekarzem, który zlecił badanie i zna objawy Pani córki.