Czy to wymaga antybiotykoterapii?

Moje dziecko bardzo częstro choruje. Zazwyczaj zaczyna się na katarze, a kończy na gorączce i antybiotyku. Lekarz zlecił nam wymaz z nosa (gardła) Wyhodowano takie bakterie. Na temat jednej znalazłam informację, że to gronkowiec. A ta druga? Czy to wymaga ponownie antybiotykoterapii? Czy to może być przyczyną ciągłych zachorowań? W MATERIALE WYHODOWANO: BACILLUS SPP. WZROST ŚREDNIO OBFITY ( ) STAPHYLOCOCCUS SPP KOAGULAZO-UJEMNY POJEDYNCZE KOLONIE

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pani niepokój o zdrowie dziecka jest jak najbardziej zrozumiały. W tym miejscu warto nadmienić, iż częste stosowanie antybiotyków niestety powoduje wyjaławianie naszego układu odpornościowego. Pozbawia nas nie tylko „złych” bakterii i drobnoustrojów, ale też tych „dobrych”, które wspomagają nasz układ odpornościowy. Każdorazowa decyzja o podaniu antybiotyku powinna być przemyślana i w razie wątpliwości, co do słuszności strategii leczenia Pani dziecka, można udać się do innego pediatry na dodatkową konsultację.

Gronkowiec (Staphylococcus ), o którym Pani pisze jest bakterią często występującą w jamie nosowo-gardłowej i zakażenie nią wiąże się z wysoką temperaturą oraz uciążliwymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Jest również bakterią niebezpieczną z uwagi na fakt, że wydziela szereg toksyn niebezpiecznych dla ludzi. Gronkowca leczy się, podając odpowiednio dobrane antybiotyki, ponieważ wiele szczepów wytwarza toksynę panicylazę i z tego powodu szczep jest odporny na działanie penicyliny. Niektóre szczepy powodują również odporność na inne rodzaje antybiotyków, dlatego ważne jest odpowiednie dobranie leczenia. Druga bakteria, o której Pani wspomniała Bacillus SSP jest bezpiecznym szczepem, który ma działanie przeciwbakteryjne przeciwko innym patogenom znajdującym się w ludzkim organizmie. W zaistniałej sytuacji wskazane byłoby również wzmacnianie odporności dziecka poprzez zdrowe, racjonalne odżywianie, leczenie wszystkich dolegliwości do końca (nie przerywania rozpoczętej antybiotykoterapii), odpowiednią ilość snu oraz odpoczynek. Pomóc mogą także naturalne preparaty dostępne bez recepty, które wzmacniają odporność dziecka, takie jak np. tran czy witamina D3. Być może pomocne okażą się artykuły dostępne pod poniższymi linkami. Życzymy dużo zdrowia!

https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-nosa-charakterystyka-wskazania-przebieg-badania-interpretacja-wynikow

https://parenting.pl/gronkowiec-niemile-widziany

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wzmocnic-odpornosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.