Przewlekły nieżyt nosa a gronkowiec złocisty w uchu

Czy u rocznego dziecka przyczyną przewlekłego nieżytu nosa może być zdiagnozowany gronkowiec złocisty w uchu?

Witam! Struktury ucha środkowego są u dzieci połączone z jamą gardłową, istnieje więc możliwość przechodzenia przez to połączenia bakterii. Zazwyczaj jednak to drobnoustroje z jamy nosowo-gardłowej powodują zapalenie ucha wewnętrznego, nie na odwrót. Nieżyt nosa u rocznego dziecka może mieć wiele przyczyn. Myślę jednak że w tej sytuacji warto wykonać również posiew z jamy nosowo-gardłowej.