Wysokie stężenie wg posiewu z nosa przy gronkowcu złocistym

Witam, Mam gronkowca złocistego MSSA, wysokie stężenie wg posiewu z nosa, brałem przez 10 dni clyndamycinę 600 (3 x 1 na dobę). Po zakończeniu brania gronki się pięknie odnawiają. Czytałem już o fenotypach, autoszczepionkach, truciu gronka z palonej kory brzozy etc. Trzeba mi przywrócić odporność, gdyż może coś zalega w jelicie i nie pozwala na skuteczną antybiotykoterapię ? Może antybiotyk skojarzony ? Pomocy ! Wiem, że można to leczyć latami i nic...

Witam,
Pisze pan o gronkowcu w nosie, ale czy ta bakteria powoduje u Pana objawy? Niektórzy są skolonizowani gronkowcem złocistym (czasowo, stale) i nie stanowi to problemu. Ot taka flora i już.
Tak więc, czy leczyć ? Nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo nie mam pełnego obrazu Pana problemu. Proszę zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych, może mikrobiologa.
KG