Czy luteina powoduje mdłości?

Jestem w 5/6 tygodniu ciąży. Przyjmuje luteinę dopochowo 2x1. Mam mdłości 24 h na dobę, czasami wymioty. Zastanawia mnie czy moje samopoczucie wywołane jest rozwijającą się ciąża cy właśnie przez te tabletki? Czy gdyby ciąża obumarła to nadal miałabym dolegliwości przez luteinę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

luteina może powodować nudności wynikające z przedawkowania progesteronu, choć w Pani przypadku trudno ocenić, czy to właśnie luteina jest przyczyną złego samopoczucia. Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat leku, jego właściwości oraz działań niepożądanych: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Proszę pamiętać, że za dotkliwe dolegliwości ciążowe, w tym mdłości, odpowiada nie tylko progesteron, ale także drugi, niezmiernie istotny hormon ciążowy – gonadotropina kosmówkowa. To właśnie jej wysokie stężenie we krwi bywa często przyczyną uporczywych nudności, a nawet wymiotów. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/mdlosci-w-ciazy.

W przypadku gdyby doszło do poronienia, dolegliwości ciążowe mogą utrzymywać się nawet przez dłuższy czas z uwagi właśnie na wysoki poziom progesteronu i beta hCG we krwi, na co oczywiście ma wpływ w pewnym stopniu luteina, będąca syntetycznym odpowiednikiem progesteronu.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-ciazy-a-mdlosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.