Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy luteina powoduje mdłości?

Jestem w 5/6 tygodniu ciąży. Przyjmuje luteinę dopochowo 2x1. Mam mdłości 24 h na dobę, czasami wymioty. Zastanawia mnie czy moje samopoczucie wywołane jest rozwijającą się ciąża cy właśnie przez te tabletki? Czy gdyby ciąża obumarła to nadal miałabym dolegliwości przez luteinę?
KOBIETA, 26 LAT 5 miesięcy temu

Palenie w ciąży - świadomy wybór

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

luteina może powodować nudności wynikające z przedawkowania progesteronu, choć w Pani przypadku trudno ocenić, czy to właśnie luteina jest przyczyną złego samopoczucia. Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat leku, jego właściwości oraz działań niepożądanych: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Proszę pamiętać, że za dotkliwe dolegliwości ciążowe, w tym mdłości, odpowiada nie tylko progesteron, ale także drugi, niezmiernie istotny hormon ciążowy – gonadotropina kosmówkowa. To właśnie jej wysokie stężenie we krwi bywa często przyczyną uporczywych nudności, a nawet wymiotów. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/mdlosci-w-ciazy.

W przypadku gdyby doszło do poronienia, dolegliwości ciążowe mogą utrzymywać się nawet przez dłuższy czas z uwagi właśnie na wysoki poziom progesteronu i beta hCG we krwi, na co oczywiście ma wpływ w pewnym stopniu luteina, będąca syntetycznym odpowiednikiem progesteronu.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-ciazy-a-mdlosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy